Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Volby? Díky, čau!

23. 01. 2013 8:00:00
Mám potřebu se vyjádřit k některým argumentům, které se dokola objevují v diskuzích jako obhajoba neúčasti v druhém kole prezidentských voleb. Také proto, že obdobné argumenty se objevují i u neúčasti ve volbách ostatních.

(Argumenty i odpovědi na ně se částečně překrývají, je třeba je chápat v celku)

1. Mám právo jít svobodně nevolit – svou neúčastí, nebo vhozením prázdné obálky přispěji k menší legitimitě jakéhokoliv vítěze!

Ano. Máme právo nevolit. Stejně jako třeba právo se mýlit. To však neznamená, že je člověk zbaven odpovědnosti za své činy. Ať už jsou důvody pro neúčast jakékoli, je třeba zdůraznit, že demokracie voliče potřebuje. Kdyby všichni došli ke stejnému závěru (z hlediska voličů neúčast jako nejlepší řešení) znamená to konec demokracie. Bez voličů nemůže fungovat. Tak se zmenšuje význam volby, realističnost její výpovědi (viz prosím dále).

2. Nenuťte mne dělat něco, co dělat nechci! Jsem unavený věčným přemlouváním.

Jak je možné v diskusi někoho do něčeho nutit? V diskusi je třeba rozlišovat argumenty a na ty se snažit nalézat protiargumenty, případně je uznat jako platné. Ostatní je jen šumění. Všechno další (např. odsudky typu „...je ubohé...“ atd.) jsou většinou jen mylné a nefunkční, protože jejich pisatele (čtenáři neznámá osoba) jen usvědčují z předpokladu, že dosahuje jakési všeobecně známé morální výše (vlastně její důkaz), která mu dovoluje vynášet odsouzení. I v případě veřejně známé osoby s morálním kreditem neznamenají nic než vytí, pokud nejsou podepřeny argumenty. Vždy je také potřeba zjistit, zda jsou zmíněné argumenty relevantní - jakou mají mít pro nás váhu.

3. Nesouhlasím ani s jedním z kandidátů! Nechci volit menší zlo. Všichni jsou svině.

Ve volbách z principu volíme nejlepšího z kandidátů. Nevybíráme nejlepšího na světě. Volených je vždy méně než voličů. Smyslem volby je nalezení společenské shody – nalezení nejvhodnějšího kandidáta, který bude z různých důvodů vyhovovat největšímu počtu občanů. Jde o nalezení největší shody ve společnosti. To je smyslem voleb.

Je také dospělé si uvědomit, že zvolený kandidát (strana) nakonec některé své voliče nutně některými svými kroky zklame. K tomu by měla sloužit společenská reflexe, která by neměla polevit ani po volbách. A volit bychom měli takového kandidáta, který případné námitky na své jednání bude schopen reflektovat a reagovat na ně. Třeba alespoň vysvětlením.

Není možné tvrdit, že všichni (oba) kandidáti jsou stejně nepřijatelní. Nejedná se o kandidáta jednoho. Každý má své rozdílné postoje a předpoklady k výkonu funkce, do které je volen. A je na naší zralosti všechny vlastnosti kandidátů správně přečíst a zhodnotit, které vlastnosti jsou důležitější než jiné. Pod tlakem pošpiňující kampaně je možné i hodnotit vlastnosti negativní a volit toho, kdo jich má méně. (Jakkoliv je to stejně volba vhodnějšího kandidáta, je taková volba nazývána „negativní“. Pak je možné volbu chápat alespoň jako zamezení něčemu, s čím zásadně nesouhlasím. Prostě proto, že v prostoru ve kterém se to, s čím nesouhlasím, nevyskytuje, je větší pravděpodobnost případného výskytu toho, s čím souhlasím.)

Odvolávat se na nepřijatelnost (obou) kandidátů (ve druhém kole prezidentských voleb) a nevolit, je legitimní v jediném případě - že by ani jeden z nich nezastával demokratické principy. Pak bychom mohli tímto způsobem např. zabránit zániku demokracie. Ale nevolit v případě, že je alespoň jeden z kandidátů demokrat, je právě proti smyslu, proti systému demokracie.

Přátelé volte! Čím méně lidí jde volit, tím větší váhu má váš hlas. Při 50% účasti 2x větší (má váhu dvou hlasů), než při účasti 100%. Ale i tehdy váš hlas ke správnému, pravdivému výsledku voleb chybí. Děkuji.

Autor: David Přikryl | středa 23.1.2013 8:00 | karma článku: 14.40 | přečteno: 604x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Ondřej Šebesta

Máme mít obavy z voleb 2025?

Lidé tohoto typu nikdy nemají dost, nesnášejí porážky a až do posledního dechu je jejich porucha žene dál, výš a rychleji, směrem k majetku a moci.

20.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 11.09 | Přečteno: 357 | Diskuse

Aleš Merta

EU opět zapráskala bičem

Direktivní metody EU k prosazení zelených cílů začínají čím dál více připomínat metody bolševiků při kolektivizaci vesnice.

19.3.2023 v 17:43 | Karma článku: 44.66 | Přečteno: 4599 | Diskuse

Karel Trčálek

Kam se hrabe Rudé právo se ztroskotanci a samozvanci na nenávistnou žumpu Forum 24!

Provládní média, včetně jejich hlásné trouby Forum 24, bez přestání chrlí nenávistné odsudky bdělých občanů, kteří svou účastí na demonstracích proti bídě a za mír jasně deklarují, že nejsou majitelé jediné, té správné pravdy

19.3.2023 v 16:09 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 582 | Diskuse

Jan Lněnička

Pravidelné chvilky nenávisti vůči svým spoluobčanům

Jak jsem předpokládal, v médiích se nepíše o demonstraci, ale o událostech, které se staly po ní. Politici naprosto přehlížejí Václavák plný nespokojených lidí, pluralita názorů není na pořadu dne, nenávist na obou stranách roste.

19.3.2023 v 14:23 | Karma článku: 36.69 | Přečteno: 919 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Boj! Rychlovarná revoluce! Den defenestrace ukrajinských vlajek!

Pokud bojujete proti vládě a nechcete jen spolu s SPD slabošsky vypínat a zapínat rychlovarné konvice mám pro Vás jinou možnost. Přímo od revolucionáře Slávka Popelky. Postavte se spolu s ním vládě jako muži. V přímém střetu. Boj!

18.3.2023 v 8:18 | Karma článku: 27.04 | Přečteno: 777 | Diskuse
Počet článků 3 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2116
architekt, OSVČ

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...