Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Prezidentský projev

6. 11. 2012 22:33:38
Přímé prezidentské volby jsou asi ještě nedoceněnou událostí v dějinách ČR. Je to poprvé, kdy do vysoké (nejvyšší) státní funkce je možno volit kandidáty bez toho, aby byli předem vybíráni politickými stranami. Je to poprvé v historii okamžik, kdy má česká elita možnost svobodně delegovat svého zástupce bez nutnosti dlouhého zdolávání překážek stranického postupu a s ním spojenou jistou konformnost, nabalení závazků vůči delegujícím stranám, a podobně. O to větší je moje zklamání, že se opravdu nenašel jediný kandidát, který by alespoň částečně byl vhodný pro roli presidenta tak, jak ji vidím já. Nezbývá, než se smířit s tím, že představitelem naší elity je skutečně postava úředníka, která není schopna nabídnout jiný program, jiné vize, než to, že se nebude schovávat a že bude naslouchat občanům. Je to klasický střet snílka (mne) se zdí reality. Nezbývá než konstatovat pozorované, že totiž česká elita opravdu nemá koho nabídnout - tedy někoho, kdo by kromě morálních vlastností, vizionářství, schopnosti vést, měl také ještě potřebnou vůli k moci. Popravdě nejvíce mi vadí ve veřejné debatě kandidátů absence vizí a apelů, které by kandidáty nějak odlišovaly. Debaty se vedou maximálně o kvalitě jejich účetních - o transparentnosti financování kampaní. Na další buď není místo, anebo materiál. Tak jsem si říkal - jak to, že nikdo neříká nic zajímavého? A pak - a co by tedy měli říkat? Tak si to zkus napsat sám, co chceš slyšet, když jsi tak chytrej! Tak jsem napsal takové slohové cvičení na téma prezidentský projev. Je to zajímavá disciplína. Domnívám se, že by si to měl zkusit každý sám, aby si ujasnil, jaké priority jsou pro něj důležité. (Kromě toho opojného pocitu možnosti promlouvat k národu, že .)

Slohové cvičení na téma Prezidentský projev, aneb co bych si přál, aby nový prezident říkal

Vážení spoluobčané,

jako prezident cítím, že mám možnost kromě výkonu své úřední funkce obohatit celospolečenskou diskuzi o některá témata, která z veřejné debaty zmizela.
Je třeba konstatovat, že období zpomalení hospodářského růstu je pro mnoho lidí obtížné. Zpomalený pohyb peněz způsobuje odkládání všemožných aktivit jak ve veřejném, tak i soukromém životě. Zdá se, že toto období zasáhne celou jednu generaci v aktivním věku. Nemohu se zbavit dojmu, že jedním ze způsobů jak se s ním vypořádat, je změna chápání významu úspěšného života. Nejde-li ho zhodnotit cestou nejjednodušeji chápaného úspěchu, tedy nahromaděním finančního bohatství, které nám ve své podstatě má umožnit vyrovnávat se s nepřízněmi osudu, je třeba poohlédnout se po jiné formě bohatství, která nám umožní to samé s tím rozdílem, že se o něj mnohem hůře přichází. Mluvím o vzdělání a kultuře. O kultuře v nejširším slova smyslu, tedy hodnotě, která sahá od umění, vědy, po vzájemné společenské chování. O kultuře jako hodnotě, která se stane samozřejmou, přirozenou součástí našich životů, naším zvykem. Jen vzájemná úcta, kritické myšlení, ochota vyslechnout kvalifikovanou reflexi svého konaní, přirozené omezení zanášení informačního prostoru nekompetentními informacemi zkrátka proto, že vzdělaný posluchač nevhodnost informace snadno odhalí jako nezajímavou; taková kultura přinese nám všem dostatečnou úlevu jako odměnu za větší náročnost na sebe i na své okolí. Předpokladem takového myšlení je však vzdělání.

V dnešní informační době je snad ještě nedoceněná neuvěřitelně snadná dosažitelnost informací. Ta by však měla být vyvážena co možná největší náročností na jejich kvalitu. Sebevědomé přiznání si vlastní nedostatečné informovanosti a zejména požadavek na její hodnotné potlačení je věc, za kterou by se neměl stydět žádný poctivý člověk. Požadavek na kultivaci obecného informačního prostoru, nepodléhání atraktivitě prvních zpráv je základem společnosti, která dojde kvalitního vzdělání prostým životem v takovém prostoru. Základem společnosti, která by tento kvalitní životní prostor generovala, je však získání dostatečného množství ověřených informací, získání schopnosti rozlišování relevance informací a v neposlední řadě jejich kreativní využití. To jsou dovednosti, které bychom měli požadovat od našeho školství a všemožně je podporovat. Je třeba jednoznačně říci, že zejména kvalitní školství nám zajistí stav společnosti skládající se ze samostatně, kriticky myslících jedinců, schopných se orientovat v živelné záplavě informací. V takové společnosti budou mediální požáry, šířící se naším prostorem, vhodné jen k pozvednutí obočí a na nedostatek potravy samy zajdou. Není ostudou nevědět. Ostudou je soudit a neptat se.

Schopnost získat relevantní informace však nic neznamená, pokud je nedokážeme kreativně využít. Proto bychom se měli v době, kdy nejsme nuceni informace složitě shánět po knihovnách, ale soustředíme se spíše na vybírání těch hodnotných, soustředit právě na rozvoj kreativního myšlení, schopnost syntézy.

V dnešní době je často akcentována myšlenka ekologického chování jako protipól, konzumnímu způsobu života. V tomto kontextu si je třeba uvědomit, že koncepce České republiky jako státu vyvážející nikoli nerostné, ale intelektuální bohatství, je zřejmě ze všech nejekologičtější. Toho lze dosáhnout pouze silnou podporou školství, vědy a výzkumu. Jsem přesvědčen, že ve vědě, ve vzdělání a v pověstném českém důvtipu jsou naše skutečná naleziště zlata.

Máme-li na mysli náš stát, jako stát uprostřed Evropy, jedinou správnou cestou je jeho co nejširší otevření okolí. Teprve nebudeme-li se bránit konfrontaci s ostatními vyspělými státy, teprve tehdy můžeme zjistit, kde opravdu ta naše milovaná Česká republika, náš domov, je. Za co opravdu stojíme. A ztratíme-li konečně strach z neznámého, zbavíme-li se instinktivní xenofobie, bude nám umožněno zjistit, zda je naše sebevědomí oprávněné, zda je náš strach, náš stud na místě.

Naše demokracie za posledních dvacet let podivuhodně vyrostla, kultivovala se. Porovnáme-li dnešní aféry s událostmi let devadesátých, uvidíme, jak daleko jsme pokročili. Vždyť i aktuální řada odhalení korupčních kauz je dědictví divokých let devadesátých. Minimálně v rovině morální. Přesto je naše společnost mimořádně otrávená klimatem, který ve veřejném životě panuje, nekonečným odkrýváním nepravostí a amorálního chování - od vulgarit a lhaní po hospodářskou kriminalitu vysoce postavených politiků. Rád bych důrazně prohlásil, že jsem zcela přesvědčen, že k nápravě nedojde snadnější cestou než tou, kdy vstoupí do politických stran výrazně vyšší počet našeho obyvatelstva. Naše společnost není zkažená. Proto by výrazný vzrůst členských základen jednotlivých stran přirozeně změnil způsoby chování uvnitř politických stran a celkové klima společnosti. Nemluvě o větší realističnosti vnímání běžného života vrcholnými politiky. Obava, že dva přátelé, z nichž každý vstoupí do jiné politické strany, se stanou nepřáteli, je zbytečná. Zejména bude-li se jednat o celospolečenský fenomén, který obrousí ostrost vnímání příslušnosti k nějaké politické, demokratické straně. Základem našeho požadavku na politické strany by měla být jejich demokratičnost, další rozdíly nejsou zásadně podstatné. Podstatná je úroveň. Jak morální tak společenská.

Autor: David Přikryl | úterý 6.11.2012 22:33 | karma článku: 17.35 | přečteno: 883x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Ondřej Šebesta

Máme mít obavy z voleb 2025?

Lidé tohoto typu nikdy nemají dost, nesnášejí porážky a až do posledního dechu je jejich porucha žene dál, výš a rychleji, směrem k majetku a moci.

20.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 11.09 | Přečteno: 357 | Diskuse

Aleš Merta

EU opět zapráskala bičem

Direktivní metody EU k prosazení zelených cílů začínají čím dál více připomínat metody bolševiků při kolektivizaci vesnice.

19.3.2023 v 17:43 | Karma článku: 44.65 | Přečteno: 4596 | Diskuse

Karel Trčálek

Kam se hrabe Rudé právo se ztroskotanci a samozvanci na nenávistnou žumpu Forum 24!

Provládní média, včetně jejich hlásné trouby Forum 24, bez přestání chrlí nenávistné odsudky bdělých občanů, kteří svou účastí na demonstracích proti bídě a za mír jasně deklarují, že nejsou majitelé jediné, té správné pravdy

19.3.2023 v 16:09 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 582 | Diskuse

Jan Lněnička

Pravidelné chvilky nenávisti vůči svým spoluobčanům

Jak jsem předpokládal, v médiích se nepíše o demonstraci, ale o událostech, které se staly po ní. Politici naprosto přehlížejí Václavák plný nespokojených lidí, pluralita názorů není na pořadu dne, nenávist na obou stranách roste.

19.3.2023 v 14:23 | Karma článku: 36.69 | Přečteno: 919 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Boj! Rychlovarná revoluce! Den defenestrace ukrajinských vlajek!

Pokud bojujete proti vládě a nechcete jen spolu s SPD slabošsky vypínat a zapínat rychlovarné konvice mám pro Vás jinou možnost. Přímo od revolucionáře Slávka Popelky. Postavte se spolu s ním vládě jako muži. V přímém střetu. Boj!

18.3.2023 v 8:18 | Karma článku: 27.04 | Přečteno: 777 | Diskuse
Počet článků 3 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2116
architekt, OSVČ

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...